Przejdź do głównej zawartości

Czy diety eliminacyjne szkodzą?

Swego czasu ogromną popularnością wśród celebrytów i zwykłych obywateli różnych krajów na całym świecie cieszyła się dieta dr Dukana, czyli dieta wysokobiałkowa. To przykład diety eliminacyjnej, polegającej na usunięciu z codziennych posiłków określonych składników, w tym wypadku węglowodanów i tłuszczy. Czy jednak prowadzenie takiej diety przez dłuższy czas może być zdrowe?

 Dieta eliminacyjna pozbawia cennych wartości odżywczych

Podstawową kwestią, jaka wiąże się z dietami eliminacyjnymi, jest wykluczenie z menu określonych pokarmów lub makroskładników, do których zalicza się białko, tłuszcze i węglowodany. Przykładem diety eliminacyjnej jest wegetarianizm czy weganizm. Każdy, kto decyduje się na taką dietę, powinien wiedzieć, z czym się ona wiąże.

Wykluczając jeden lub wiele składników z posiłków, narażamy się na niedobór cennych wartości odżywczych w naszym organizmie. Dlatego należy je zastąpić innymi. Wegetarianie nie spożywają bogatego w białko mięsa, dlatego muszą spożywać więcej produktów roślinnych np. rośliny strączkowe czy orzechy, które zawierają białko.

W dietach odchudzających eliminacyjnych ogranicza się najczęściej spożycie tłuszczów i węglowodanów, albo kompletnie się rezygnuje z produktów zawierających takie makroskładniki. Tymczasem węglowodany dostarczają nam niezbędną energię do działania i przyczyniają się do produkcji glikogenu oraz utrzymywania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Tłuszcze wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego, wraz z mózgiem, i na odporność. 

Kiedy i jak stosować diety eliminacyjne?

Każda dieta eliminacyjna powinna być skonsultowana z lekarzem i dietetykiem. Specjaliści podpowiedzą osobie odchudzającej się, jakich składników jest zbyt dużo w jej dotychczasowej diecie. Wskażą, jak zastąpić tłuste produkty, takie jak fast foody, tłuszczami nienasyconymi omega, które mają dobroczynny wpływ na organizm. Przedstawią wykaz produktów zawierających białko - budulec wszystkich komórek ludzkiego organizmu oraz węglowodanów złożonych, które powinny stanowić podstawę naszej diety. 

Diety eliminacyjne stosowane bez nadzoru, te najbardziej restrykcyjne mogą nieść za sobą konsekwencje w postaci znacznych niedoborów mikro i makroskładników.

Polecamy również : dobry dietetyk warszawa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zdrowo schudnąć?

Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu chorób. Większość z nas odżywia się bardzo niezdrowo. Nasze główne grzechy to przede wszystkim zbyt duża ilość cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych. Do tego prowadzimy przeważnie siedzący tryb życia. Efekt: przybieranie na wadze. Stąd pojawia się pomysł na dietę odchudzającą. Ale bardzo często stosujemy restrykcyjne diety. Gdy stosujemy je zbyt długo i często, pojawia się efekt jo-jo. Przy kolejnej diecie mamy więc więcej kilogramów do zrzucenia. Gdy nie wiemy jak zdrowo, bezpiecznie i skutecznie schudnąć wybierzmy się do profesjonalny dietetyk Warszawa. Poradnia dietetyczna Warszawa to pomysł dla tych, którzy są zbyt mało konsekwentni, aby schudnąć samodzielnie. 
Diety dostępne w prasie czy w internecie najczęściej oznaczają konieczność zrezygnowania z wielu potraw. Ta ułożona przez dietetyka nie wymaga od nas tak dużych wyrzeczeń. Polega bowiem nie tylko na ułożeniu indywidualnego planu odchudzania i jadłospisu, ale także na nauce zdrowego go…

Które produkty to naturalne „spalacze tłuszczu”?

Spalanie znienawidzonej tkanki tłuszczowej to podstawowy cel osób otyłych i z nadwagą. Tłuszcz gromadzi się pod skórą, jak i wokół narządów wewnętrznych. Dla jego utraty konieczne jest prowadzenie aktywnego trybu życia, rezygnacja z używek, tłustych i słodkich potraw, a także wprowadzenie do swojej diety szczególnych pokarmów, które przyspieszą metabolizm lipidów. Które produkty spożywcze śmiało można nazwać naturalnymi „spalaczami” tłuszczu? Zdrowa dieta dla odchudzających się
W naturze występuje wiele produktów i substancji, które przyczyniają się do utraty tkanki tłuszczowej w krótkim czasie. Są to naturalne spalacze, czyli zdrowsza alternatywa dla suplementów. Wpływają na przyspieszenie tempa przemiany materii w organizmie.
Spalacze tłuszczu w postaci przypraw
Papryczka chili powinna być nieodłącznym elementem diety odchudzającej, ponieważ dzięki niej można gubić szybciej kilogramy nagromadzone w ciele w postaci tkanki tłuszczowej. Zawiera bowiem kapsaicynę, podobnie jak pieprz ca…

Białko, tłuszcze węglowodany - w jakich proporcjach powinny się znaleźć w diecie?

Jedząc codzienne posiłki, dostarczamy do naszego organizmu makro i mikroskładniki. Do pierwszej grupy zalicza się białko, tłuszcze i węglowodany, nazywane w skrócie BTW. Odpowiednia kompozycja i proporcje takich składników odżywczych wpływają na naszą wagę, tempo metabolizmu, regeneracji mięśni po aktywności fizycznej, jak również na ogólną kondycję zdrowotną. Jak komponować swój jadłospis z makroskładników?
Czym są węglowodany?
Źródłem energii dostarczanej na co dzień do naszego organizmu są węglowodany. Nasze ciało korzysta z nich podczas wszelkich aktywności. Po wprowadzeniu do organizmu wraz z pożywieniem, są przechowywane w postaci glikogenu w wątrobie oraz w naszych mięśniach. Na co dzień, zwłaszcza przy intensywnych treningach, powinniśmy uzupełniać zapasy glikogenowe. Dlatego węglowodany w diecie są konieczne, choć powinniśmy najczęściej decydować się na spożywanie tak zwanych węglowodanów złożonych, w postaci kasz, pełnoziarnistych makaronów czy pieczywa. Węglowodany proste z…