Przejdź do głównej zawartości

Czy diety eliminacyjne szkodzą?

Swego czasu ogromną popularnością wśród celebrytów i zwykłych obywateli różnych krajów na całym świecie cieszyła się dieta dr Dukana, czyli dieta wysokobiałkowa. To przykład diety eliminacyjnej, polegającej na usunięciu z codziennych posiłków określonych składników, w tym wypadku węglowodanów i tłuszczy. Czy jednak prowadzenie takiej diety przez dłuższy czas może być zdrowe?

 Dieta eliminacyjna pozbawia cennych wartości odżywczych

Podstawową kwestią, jaka wiąże się z dietami eliminacyjnymi, jest wykluczenie z menu określonych pokarmów lub makroskładników, do których zalicza się białko, tłuszcze i węglowodany. Przykładem diety eliminacyjnej jest wegetarianizm czy weganizm. Każdy, kto decyduje się na taką dietę, powinien wiedzieć, z czym się ona wiąże.

Wykluczając jeden lub wiele składników z posiłków, narażamy się na niedobór cennych wartości odżywczych w naszym organizmie. Dlatego należy je zastąpić innymi. Wegetarianie nie spożywają bogatego w białko mięsa, dlatego muszą spożywać więcej produktów roślinnych np. rośliny strączkowe czy orzechy, które zawierają białko.

W dietach odchudzających eliminacyjnych ogranicza się najczęściej spożycie tłuszczów i węglowodanów, albo kompletnie się rezygnuje z produktów zawierających takie makroskładniki. Tymczasem węglowodany dostarczają nam niezbędną energię do działania i przyczyniają się do produkcji glikogenu oraz utrzymywania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Tłuszcze wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego, wraz z mózgiem, i na odporność. 

Kiedy i jak stosować diety eliminacyjne?

Każda dieta eliminacyjna powinna być skonsultowana z lekarzem i dietetykiem. Specjaliści podpowiedzą osobie odchudzającej się, jakich składników jest zbyt dużo w jej dotychczasowej diecie. Wskażą, jak zastąpić tłuste produkty, takie jak fast foody, tłuszczami nienasyconymi omega, które mają dobroczynny wpływ na organizm. Przedstawią wykaz produktów zawierających białko - budulec wszystkich komórek ludzkiego organizmu oraz węglowodanów złożonych, które powinny stanowić podstawę naszej diety. 

Diety eliminacyjne stosowane bez nadzoru, te najbardziej restrykcyjne mogą nieść za sobą konsekwencje w postaci znacznych niedoborów mikro i makroskładników.

Polecamy również : dobry dietetyk warszawa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Białko, tłuszcze węglowodany - w jakich proporcjach powinny się znaleźć w diecie?

Jedząc codzienne posiłki, dostarczamy do naszego organizmu makro i mikroskładniki. Do pierwszej grupy zalicza się białko, tłuszcze i węglowodany, nazywane w skrócie BTW. Odpowiednia kompozycja i proporcje takich składników odżywczych wpływają na naszą wagę, tempo metabolizmu, regeneracji mięśni po aktywności fizycznej, jak również na ogólną kondycję zdrowotną. Jak komponować swój jadłospis z makroskładników?
Czym są węglowodany?
Źródłem energii dostarczanej na co dzień do naszego organizmu są węglowodany. Nasze ciało korzysta z nich podczas wszelkich aktywności. Po wprowadzeniu do organizmu wraz z pożywieniem, są przechowywane w postaci glikogenu w wątrobie oraz w naszych mięśniach. Na co dzień, zwłaszcza przy intensywnych treningach, powinniśmy uzupełniać zapasy glikogenowe. Dlatego węglowodany w diecie są konieczne, choć powinniśmy najczęściej decydować się na spożywanie tak zwanych węglowodanów złożonych, w postaci kasz, pełnoziarnistych makaronów czy pieczywa. Węglowodany proste z…

Efekt jo-jo: jak go uniknąć?

Każdy kilogram więcej to większe ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby układu krążenia, to także duże obciążenie dla stawów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na odchudzanie. Najczęściej jednak podejmując decyzję o pozbyciu się nadmiernej ilości kilogramów popełniamy wiele błędów żywieniowych. Dużą popularnością cieszą się monodiety i głodówki. Chętnie też wybieramy produkty z napisem „light”. Skutkiem stosowania takich diet jest efekt jo-jo. 
Restrykcyjna dieta odchudzająca nie jest korzystna dla organizmu. Zawiera zbyt małą ilość składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Gdy chcemy schudnąć w mądry sposób, poprośmy o pomoc, której udzieli nam profesjonalny dietetyk Warszawa. Zatrudniony w poradnia dietetyczna Warszawa dietetyk ułoży dla nas spersonalizowaną dietę, która pomoże nam pozbyć się nadmiernej ilości kilogramów bez nadmiernych wyrzeczeń, stresu i efektu jo-jo. Ułożona przez dietetyka dieta pozwala chudnąć około pó…

Dlaczego tak ważne jest picie wody?

Pod względem fizjologicznym człowiek jest zbudowany z wody. Aż 60-70 proc. objętości ciała dorosłego człowieka i 75 proc. objętości ciała dziecka stanowi H2O. Najwięcej wody znajduje się w naszej krwi - do 90 proc. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Picie co najmniej dwóch litrów wody niegazowanej dziennie sprzyja także utracie zbędnej masy ciała.
Znaczenie wody dla człowieka

W naszym organizmie zachodzi wiele procesów, które do prawidłowego przebiegu wymagają obecności wody. Jest ona ważna dla procesów biologicznych, rozpuszczają się w niej sole mineralne i przenosi składniki pożywienia. Dzięki wodzie z organizmu człowieka wydalane są związki toksyczne.

Zbyt małe nawodnienie organizmu czy nawet odwodnienie może być przyczyną pogarszającego się stanu psychofizycznego człowieka. Prowadzi do braku apetytu, zaburzeń snu, zaczerwienienia skóry, dręczącego pragnienia, zaburzeń oddychania i wysychania błon śluzowych. Człowiek czuje się osłabiony i ma obniżoną wydolno…